Leading Manufacturer of knott field fence machine, knott fence making machine, fixed knott fence machine and tata knott fencing machine from New Delhi.
₹ 3600000 / Piece Get Latest Price
| Mesh width | 2400 mm |
| Wire dia range | 1.8-2.5 mm |
| Capacity | 120 m/hr |
| Mesh opening | 75x150 mm, 100x200 mm, 100x150 mm, 150x300 mm, 50x100 mm |
| Wire type | High tensile GI |
| Automation grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 |
| Brand | Secure Fencing Machine |
| Knot wire Diameter | 2.0-2.2mm |
| Space | 20x50 ft |
| Power required | 15kW |
| Speed | 25-30 strokes/minute |
₹ 2850000 / Piece Get Latest Price
| Mesh width | 3000 mm |
| Wire dia range | 1.6-3.0 mm |
| Capacity | 150 m/hr |
| Mesh opening | 40x40 mm, 50x50 mm, 25x25 mm, 60x60 mm, 100x100 mm, 75x75 mm |
| Wire type | GI wire |
| Usage/Application | Knott Fence Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 |
| Power required | 15 HP |
| Know wire diameter | 2.0 - 2.2 mm |
| Speed | 25-30 strokes/min |
| Space required | 25x50 Ft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3600000 / Piece Get Latest Price
| Mesh width | 2400 mm |
| Production Capacity | 180kg per hour |
| Wire dia range | 2.0-3.0 mm |
| Capacity | 120 m/hr |
| Mesh opening | 150x300 mm, 100x200 mm, 50x100 mm, 75x150 mm, 100x150 mm |
| Wire type | GI wire, PVC coated wire, High tensile GI |
| Usage/Application | Knott Fence Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Machine weight | 2000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 15 KW |
| Phase | 3 |
| Machine width | 1820mm |
| Star wire adjusted | 100,125, 150...200mm |
| Know wire Dia | 2.0-2.2 mm |
| Speed | 25-30 strokes/min |
| Space | 25x50 ft |
₹ 3500000 / Piece Get Latest Price
| Mesh width | 2400 mm |
| Wire dia range | 1.8-2.5 mm |
| Capacity | 120 m/hr |
| Mesh opening | 150x300 mm, 50x100 mm, 75x150 mm, 100x200 mm, 100x150 mm |
| Wire type | GI wire, High tensile GI |
| Automation grade | Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Machine weight | 2000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 15 Kw |
| Phase | 3 |
| machien Width | 1820 mm |
| Stay wire Dia | 100.125. 150...200 mm |
| Knot wire diameter | 2.0-2.2mm |
| Speed | 25-30 strokes/min |
| Space required | 25x50 ft |
Sunil Jain (Director)
Secure Fencing Machine
House No C-78, Shakti Nagar Ext, Opp Govt School
New Delhi - 110052, Delhi, India